خیلی‌ها سؤال می‌کنند چرا باید به مردم فلسطین، سوریه و یا هر کشور که فقیر هست باید ما کمک مالی یا خدماتی کنیم، درحالی‌که در کشور خودمان افراد زیادی هستند که بضاعت مالی ندارند و نیازمند این کمک‌ها هستند؛ و میگویند واجب را ما رها کرده‌ایم به مستحبات عمل می‌کنیم. مگر اعتقاد ما که آرمان انقلاب اسلامی هست رفع محرومت و فقر نیست.
در پاسخ به این سؤال ما اول به آرمان‌های انقلاب رجوع می‌کنیم از بیانات مقام معظم رهبری در این خصوص که می‌فرمایند:
«اعتقاد ما همه‏ى آرمان‏هاى انقلاب: رفع محرومیت و فقر، كمك به مستضعفان، زنده كردن و احیاى ارزش‌های اصیل اسلام ناب‏»1
بله یکی از آرمان‌های انقلاب رفع محرومیت هست، ولی همان مستضعف و محروم اولین خواسته آن از حکومت امنیت هست، اگر بداند برای امور معیشتی خود امنیت جانی ندارد همان کار کردن اولیه را انجام نمی‌دهد.
دوما در کشور ایران ما نشنیده‌ایم کسی از گرسنگی براثر فقر از دنیا رفته است، پس محرومیت از امنیت جانی، فقر اولیه است. الآن به کشورهای همسایه نگاه بیندازیم در محرومیت اولیه هستند بااینکه خوراک و مسکن هر برفرض بگویم دارند ولی فقر امنیتی دارند.
هرچند مسئولین در رابطه با فقرزدایی در حال کار کردن و رسیدگی هستند که یکی از همین نهادها کمیته امداد امام خمینی (ره) هست.
اما از سؤال اصلی دور نشویم که همان کمک که کشورهای دیگر هست اگر ما به این کشورها برفرض کمک نمی‌کردیم الآن باید فقر امنیتی هم گریبان گیر کشورمان می‌شد و ما توانسته‌ایم با همین کمک‌های مالی و خدماتی دشمن را در آن‌سوی مرزها زمین‌گیر نماییم.
تمام کشورهای اسلامی چشم به این انقلاب دوخته‌اند که پرچم اسلام را برافراشته است و می‌خواهد در مقابل زورگویی استکبار بایستد، این‌یک رسالت بزرگی است که زن و مرد ایرانی دارند، اگر ما نگرشمان این باشد که خود را آماده می‌سازیم برای ظهور صاحب اصلی و تا زمان ظهور تبعیت از ولی فقیه داریم این هزینه‌ها برای مهیاسازی زمینه ظهور با این نگرش، هر چه قدر هم کارکنیم و هزینه کنیم بازهم ارزش خود را دارد تا این انقلاب را به صاحب اصلی بازگردانیم و برای رسیدن به این آرزو باید عمق راهبردی خود را افزایش دهیم تا دشمن را در مرزهای خود زمین‌گیر کنیم و پهنه امنیتی خود را افزایش دهیم تا این شیعه خانه امام زمان آسیبی به آن نرسد مقام معظم رهبری در این خصوص عمق راهبردی می‌فرمایند:
«یك پیام به استكبار جهانى: استكبار جهانى بداند كه این ملت فولاد آبدیده است. زن و مردِ این كشور و این مرزوبوم، جوان و پیرِ این میهن بزرگ اسلامى و نسل‌های پى‏ درپى از این ملت بزرگ، كه در كوره‏ هاى حوادث آبدیده شده‏اند، براى خودشان یك رسالت قائل‌اند؛ رسالت پاسدارى از اسلام و پرچم برافراشته‏ ى اسلام در این سرزمین؛ كه امروز یك و نیم میلیارد مسلمان در مناطق مختلف دنیا به این پرچم چشم دوخته ‏اند؛ این عمق راهبردىِ ملت و انقلاب ما در كشورهاى اسلامىِ منطقه است؛ در فلسطین است، در شمال آفریقاست، در خاورمیانه است، در آسیاى میانه است و در شبه‌قاره است؛ این‏ها عمق راهبردى ملت ایران است.»2پاورقی
.............................
1. بیانات در مراسم بیعت اعضاى جامعه‏ ى مدرسین حوزه‏ ى علمیه‏ ى قم‏24/ 03/ 1368
2. بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در اجتماع مردم دشت آزادگان، سوسنگرد، بستان، حمیدیه و هویزه و کاروان‌های راهیان نور، در منطقه‏ ى دهلاویه‏05/ 01/ 1385