ما اگر بخواهیم این انقلاب را به‌عنوان یک الگوی موفق انقلاب‌های معاصر در جهان ارائه دهیم باید به عزت دست پیدا کنیم و این عزت جز با داشتن امنیت اجتماعی و سیاسی، عدالت، رفاه اجتماعی، آزادی فردی و اجتماعی در حیطه اسلامی که بدون افراط‌وتفریط باشد و تعاون اجتماعی و حکومت عادل محقق نمی‌گردد.
در این میان وظیفه پیشرفت این انقلاب به عهده دو گروه است: یک- زمامدار حکومت و دوم- مردمی که تابع این حکومت می‌باشند اگر هرکدام از این دو گروه وظیفه خود را به‌خوبی انجام ندهد به قطع یقین ما نمی‌توانیم این انقلاب را صادر کنیم و به‌عنوان الگو و ام‌القری اسلام معرفی کنیم و کشورهای دیگر مانند ترکیه که یک کشور لائیک است ادعای ام‌القری را در جهان اسلام و دنیا سر می‌دهد.
وظیفه من شیعه برای شناساندن اسلام و انقلابم در جهان به دو بال قیام و انتظار که اولش امام حسین و آخرش امام مهدی (عج) نیاز دارم تا پرواز داشته باشم برای حرکت روبه‌جلو و سپر این پرواز ولایت‌فقیه هست که باید پیرو ولایت‌فقیه باشیم تا در جهان بی‌خدا در امان باشیم اگر در مقابل دشمن قیام نکنم و یا منتظر واقعی نباشیم و بدون زره به میدان دشمن برویم یقیناً نه پرواز روبه‌جلوی برای صادر کردن انقلاب نخواهم داشت و نداشتن حتی یکی از این سه مؤلفه قیام و انتظار و ولایت مداری شکست حتمی است.
پس وظیفه مردم و زمام داران این انقلاب خیلی حساس و سرنوشت‌ساز است زیرا حرکت روبه‌جلوی ما باعث تعجیل در فرج می‌گردد و تخطی از این وظیفه تأخیر در فرج می‌شود. اگر فردی در هر منصبی و سمتی باعث گردد که این حرکت کند و یا قطع گردد باید در آخرت هم جواب اول شهیدان این انقلاب را و بعد امام زمان را بدهد که شیعه خانه امام زمان را بد جلوه داده است؛ و موجب سلطه مستکبرین غربی را بر این کشور شده‌ایم.
مقام معظم رهبری در خصوص راه‌های پیشرفت این انقلاب می‌فرمایند:
«ما باید این راه را طی كنیم. ما باید همت كنیم. ما باید مناسبات غلطی را كه موجب عقب‌ماندگی ملت‌ها و ازجمله ملت خود ما شده است، عوض كنیم و تغییر دهیم. ما باید عقب‌ماندگی‌های گذشته را جبران كنیم. همه‌ی این‌ها نیاز دارد به همت، نیاز دارد به عزم، نیاز دارد به امید. اگر یك ملتی امید خود به آینده را از دست داد، یا همت او درباز كردن راه‌ها و پیش رفتن به سمت هدف‌ها سست شد، این ملت عقب خواهد ماند، پیشرفت نخواهد كرد، سلطه‌گران عالم بر او مسلط خواهند شد، عزت خود را از دست خواهد داد. ملت ایران احتیاج دارد به اینكه این همت را مستمراً در كار خود حفظ كند، این عزم و اراده را حفظ كند، این امید را روزبه‌روز افزایش دهد و این در كشور ما موجود است. بحمدالله مردم ما این رادارند و نشان داده‌اند، لذا ما در این سی سال به‌مراتب بیشتر ازآنچه یك ملت در سی سال می‌تواند رشد كند و پیش برود، جلو رفته‌ایم، این را دشمنان ما هم اعتراف می‌كنند. ولی شعار ما، شعار جهانی است. شعارهای ما، شعارهای ناظر به بشریت است، شعارهای ما ناظر به قطع دست مستكبران به‌طور كامل از كشور ما و ملت ماست، مستكبران این را تحمل نمی‌كنند، لذا توطئه می‌كنند.»1

پاورقی
1. بیانات در دیدار هزاران نفر از مردم استان گیلان‌08/10/1389