یکی از راههای جهاد در راه خدا این است که عزت را برای اسلام به دست آوریم حالا این عزت را چگونه ما به دست بیاوریم و این حرکت ما در مسیر عزت اسلامی باشد و این حرکت ما چه فایده برای مسلمانان دارد. یک فرد مسلمان چگونه می تواند با ابزار های موجود در ارتقای عزت اسلامی بکوشد مقام معظم رهبری در این خصوص به چند نکته اشاره می فرمایند که ما در این مقاله به اختصار بیان نموده ایم.

کلید واژه: ایمان، عزت، جهاد فی سبیل الله، غلبه، ایثار گری، پذیرش مکتب امام(ره)

چکیده: عزت در قرآن کریم، خداوند آن را مخصوص خود و رسول خود و مومنان بیان می نماید و یک مومن باید برای رسیدن به این عزت تلاش خود را در حد توان خود انجام دهد.  مقام معظم رهبری در خصوص عزت مسلمانان راهبرد هایی ارائه می دهند که عبارتند از غلبه بر دشمنان در همه عرصه ها ایثارگری و شهادت و پذیرش مکتب امام(ره) به عنوان راههای عزت آفرین و جهاد فی سبیل الله اشاره می فرمایند.

معنای لغوی عزت به معنای [ ع ِزْ زَ ] (ع اِمص ) عظمت، بزرگواری، ارجمندی، ارج، سرافرازی، ارجمندی، کرامت، بزرگی.[1]

در قرآن کریم خداوند عزت را مخصوص خود و رسول خود و مومنان میداند و مومن مسلمان باید در مسیر عزت خود که همان عزت اسلام و مسلمین است قدم بردارد.

«یقُولُونَ لَئِن رَّجَعْنَا إِلىَ الْمَدِینَةِ لَیخْرِجَنَّ الْأَعَزُّ مِنها الْأَذَلَّ وَ لِلَّهِ الْعِزَّةُ وَ لِرَسُولِهِ وَ لِلْمُؤْمِنِینَ وَ لَکنَّ الْمُنَافِقِینَ لَا یعْلَمُون‏» «آنها می‌گویند: اگر به مدینه باز گردیم عزیزان، ذلیلان را بیرون می‌کنند. در حالی که عزت مخصوص خدا و رسول او و مومنان است، ولی منافقان نمی‌دانند.»[2]

عزت بخشیدن به مسلمانان خود یک جهاد فی سبیل الله می باشد. جهاد از فروع دین و از واجبات تکلیفی هر مسلمان می باشد و با دستور ولی فقیه در زمان غیبت برای ما واجب و حرکت به سوی این جهاد ثواب اخروی هم برای ما به دنبال دارد.
[همه هم مسؤولند. این مردان مؤمنی كه بعضی از آنها را ما امروز دیدیم و بسیاری از شماها در این مجموعه مشغول كار هستید و جزو آنها هستید، این كارتان جهاد است. این كاری كه در این منطقه‌ی صنعتی و اقتصادی عظیم دارد انجام می‌گیرد، یك جهاد است. نیت اگر نیت خدائی باشد، می‌شود جهاد فی‌سبیل‌الله. وقتی انسان برای اعلای كلمه‌ی حق، اعلای كلمه‌ی اسلام، عزت بخشیدن به امت اسلامی و ملت مؤمن و مسلمان ایران تلاش می‌كند، این جهاد می‌شود جهاد فی‌سبیل‌الله. آن وقت در این تلاش، بركات و عظمت و شأن جهاد فی‌سبیل‌الله وجود دارد.][3]

یکی از راه های عزت اسلامی این است که بر دشمن خود غلبه کنیم در تمام عرصه ها ، این دشمن که برای از بین بردن نام اسلام و مسلمانی کوشش می کند و تمام راه ها را برای از بین بردن آن به کار میبندد که کشور مسلمان را در عرصه پیشرفت و صنعت عقب نگه دارد و ما مسلمانان برای به عزت رسیدن اسلام باید در این عرصه بر او فائق آییم .

[این دشمنان عنود از هر راهی بتوانند، می‌خواهند به ملت ایران آسیب وارد كنند، آن هم به جرم طرفداری از حق، به جرم استقلال، به جرم تسلیم نشدن در مقابل زورگوئی دشمنان، آنها می‌خواهند به ملت ایران تحمیل كنند و زور بگویند و ضربه بزنند. در مقابل این دشمنان، با این اتحاد كلمه، با این همدلی، با این همكاری، با این مجاهدت عمومی، می‌توان ایستاد و بر آنها فائق آمد، همچنان كه ملت ایران تا امروز بر دشمنان خود فائق آمده است و توانسته است عزت خود را تأمین كند، بعد از این هم همین طور خواهد بود.][4]

یکی دیگر از راههای ارتقای عزت اسلامی باید در مسیر عزت ایثار گری نمود که ما در جنگ هشت ساله تحمیلی اگر ایثارگری شهدای ما نبود جمهوری اسلامی به این عزت اسلامی دست پیدا نمی کرد.

[خوشبختانه فضای عمومی كشور، فضای كار است، فضای تلاش است، فضای همدلی است، این به بركت مجاهدتهائی است كه قبلاً انجام گرفته است. امروز جمعی از خانواده‌های شهدای این منطقه هم در این جمع حضور دارند. حتماً باید بدانیم كه آنچه امروز ما موفقیت به دست می‌آوریم، به بركت مجاهدت شهیدان و خون شهیدان و ایثار شهیدان است، شهیدان، جانبازان، ایثارگران. بعضی به میدان جنگ رفتند، جانهای خودشان را هم عرضه كردند، اجر ایثار فی‌سبیل‌الله را بردند، اگرچه خدای متعال جانهای اینها را بحمدالله حفظ كرده است و اینها در خدمت انقلاب و در خدمت كشور قرار دارند. این ایثارگری‌ها و این مجاهدتهاست كه امروز ملت ما را به این عزت و به این توانائی رسانده است و به او فرصت داده است كه بتواند این كارهای بزرگ را انجام دهد.][5]

یکی دیگر از راههای عزت اسلامی پذیرش مکتب امام (ره) می باشد که این مکتب در مقابل زورگویان عالم ایستادگی و دفاع از مظلوم را راهبرد تغییر ناپذیر خود می داند و این مکتب باعث در دنیا اسلام عزت پیدا کند.


ادامه مطلب